Dine handlinger gør en forskel for fællesskabet

Flagyl Online

American Safe Pharmacy buyantibiotics24.com has a large assortment of all the necessary antibiotics for sale. With us you can buy Flagyl online without a prescription and at a discount. Flagyl is used to treat patients with infectious diseases that are sensitive to metronidazole. In particular, the drug is used in the treatment of surgical infections, amebiasis, urogenital trichomoniasis, nonspecific vaginitis, giardiasis.

Augmentin Online

In the online pharmacy big-pharmacy24.com you can buy Augmentin without a prescription. This antibiotic is used to treat bacterial infections in adults and children caused by microorganisms sensitive to Augmentin. Such as confirmed exacerbation of chronic bronchitis, acute bacterial sinusitis, community-acquired pneumonia, cystitis, acute otitis media, pyelonephritis, infections of the skin and soft tissues.

Ved at efterleve følgende er du med til at værne om kulturen i Rude Strand badeanstalt.

Kulturen

 • Vi hilser på hinanden, når vi mødes i badeanstalten, og betragter hinanden i øjenhøjde
 • Vi lægger vægt på, at alle brugere af badeanstalten føler et tilhørsforhold til anlægget og dermed også deltager i de opgaver, der følger med til at holde badeanstalten præsentabel og indbydende, herunder løbende rengøring/nedlukning og vedligeholdelse af arealet.
 • Vi går i vandet, før vi går i sauna – af hygiejniske grunde.
 • Vi er altid tildækket forneden, når vi er på fælles­arealerne i Rude Strand Badeanstalt
 • Vi sidder på et stort og tørt håndklæde i saunaen – af hygiejniske grunde.
 • Vi sørger for ikke at krænke andres blufærdighed – undlad fx massage, kærtegn og lign.
 • Når man skal til og fra badebroen/stranden, passerer man det offentlige rum, og selve badningen foregår i al offentlighed. Derfor bør man i videst muligt omfang tage hensyn til forbipasserende, når man lægger håndklædet i forbindelse med badning.

Sikkerhed

 • Badning og ophold i Rude Strand Badeanstalt sker på eget ansvar
 • Bad med omtanke af hensyn til din egen og andres sikkerhed

Børn

 • Dine børn under 15 år er velkomne i Rude Strand Badeanstalt, men kun ifølge med dig. Barnets færden og adfærd er dit ansvar. Medlemsreglerne gælder for alle brugere, herunder Odder Vinterbadeklubs medlemmer, børn og foreninger/grupper, der har brugsaftale med Odder Vinterbadeklub.

Brusebad

 • Brusebadene er alene tiltænkt til korte afskylninger og ikke til grundlæggende vask.

Omklædning

 • Såsnart man er omklædt forlades omklædningsrummet. Tøj/tasker m.v. kan hænges på knagerne uden­dørs.

Fotografering

 • Hele Rude Strand badeanstalt er fotofrit område. Bestyrelsen kan ved særlige lejligheder ophæve forbuddet – det vil fremgå af opslag

Gemt og glemt

 • Der er desværre ikke mulighed for, at man kan have håndklæde, vandflaske, badetøfler eller lign. liggende fra dag til dag.

Mobil

 • Din mobil skal være på lydløs på hele Rude Strand badeanstalts område.
 • Hvis du har brug for tale i telefon – skal det ske på stranden

Rygning

 • Rygning er ikke tilladt på Rude Strand Badeanstalts område.

Almindelig opførsel

 • Vi henstiller til almindelig god opførsel.
  Af hensyn til naboer og andre gæster på stranden anmoder vi om, at man begrænser høje stemmer, skrig og skrål.
 • Alkohol og spisning indtages i moderate mængder og under ordnede forhold og KUN i opholdsrum og på terrassen.
 • Det er ikke tilladt at grille på Rude Strand Bade­anstalts område uden særlig tilladelse fra Odder Vinter­badeklubs bestyrelse.

Parkering

 • Parkering foregår ved den offentlige parkeringsplads ved Violvej/Strandbakkevej.

Øvrige regler

 • Som medlem af Odder Vinterbadeklub er det kun tilladt foreningens medlemmer, at benytte anlægget i klubbens åbningstider.
 • Nøglebrikken er din og må ikke lånes ud til andre. Luk kun folk ind, som du véd, er medlem. Ved kontrol, skal du til enhver tid kunne oplyse dit medlemsnummer overfor Odder Vinterbadeklubs bestyrelse
 • Følg reglerne for god saunakultur – læs dem i forrummet til saunaen
 • Odder Vinterbadeklubs arrangementer er kun for foreningens medlemmer

Overtrædelse af reglerne medfører inddragelse af nøglebrik! Forseelsen behandles herefter på førstkommende bestyrelsesmøde. Misbrug af nøglebrik og fotografering på området uden tilladelse kan medføre permanent eksklusion.

Odder Vinterbadeklubs Bestyrelse, 16.12.2018